Günümüz koşullarında teknolojik ve lüks üretimlerin artması sonucu, vakitı kısıtlı olan çalışan kesim, eşyasına değer verenler, taşıma gibi ağır bir işi kendi yapmak isteyenler, çevresindeki yakınlarına külfet yüklemek istemeyenler, ev taşımaları için tam kapsamlı hizmet veren firmaları tercih etmeye başladılar. Eskiden % 5 – 10’u geçmeyen bu oran, insanoğluın birbirlerinden görmeleri yada tesadüfen de olsa taşıma icra eden bir şirketi gözlemlemeleri sonucu gün geçtikçe artmaya başladı. Bu hizmetten faydalanan insanlarca bunun doğru bir taşıma sistemi olduğuna karar verilmiş olacak ki bugünlere, bu firma sayısına ve sektördeki bu rasyonel gelişime ulaşıldı.

Ne var ki, firma miktarının artması bütün firmaların bu işi bilgili, düzeyli ve mesuliyet taşıyarak yaptığı anlamına gelmiyor. Tüketici köşelerindeki sayısız şikayetten bunun boyutlarını daha iyi anlamak mümkün. Türkiye’de daha önce örnekleri çokça görülmüş olduğu benzer biçimde, yeni bir iş kolundaki mantar şeklinde çoğalmalar bu sektörde de kendini gösterdi. Hatta “aslabir şey bilmiyorsan bir kamyon al, evden eve taşımacılık yap” mantığı ile hemen her gün yeni firmalar türedi. Bu koşullar altında tüm firmaların aynı kalite seviyesinde bulunduğunu varsayıp araştırmadan, sualşturmadan taşınanların büyük çoğunluğu, karşılaştıkları vakalar, hasarlar, kayıplar karşısında hem mağdur oldular, üzüldüler, bununla birlikte hukuken elleri kolları bağlı kaldı; Çünki karşılarında muhatap bulamadılar.

Doğru bir firma seçildiği takdirde, belki de dünyanın en zor, en sıkıcı işlerinden kabul edilen ev taşımak artık bir kabus olmaktan çıkarılabilir. Firmamız, ilk adresinizdeki eşyanızı ambalaj yaparak alır; ikinci adresinizde sizin verdiğiniz plana göre yerleştirir, düzenler. Mobilyaların de-montaj ve montaj işlemleri ile beyaz eşyalarınızın montajı da hizmetlerimiz içindedir. Bugünki değerler ile averaj 25.000 – 50.000 TL’ den aşağı olmayan eşyaların taşınması işini düşük fiyatlarla iş icra eden bir firmaya vermek ilk bakışta tasarruf edildiği izlenimini verebilir; fakat işin sonucunda bunun son derece pahalı bir taşıma bulunduğunu üzülerek görme ihtimalinin ne derece yüksek bulunduğunu idrak etmek için bu gibi çömez firmalarla taşınmayı tecrübe etmiş kişilere danışmak yeterli olacaktır.

Teknoloji dünya genelinde gelişirken – doğaldır ki – evde eve taşımacılık sektörü de bu gelişime ayak uydurmuştur. Son yıllarda, konumu (balkon, pencere, bahçe şeklinde faktörleri) uygun olan binalarda dışarıdan asansör sistemi ile taşıma yapılmaya başlanmıştır. Öte taraftan unutulmaması gereken çok önemli bir nokta, bir firmanın asansör sahibi olmasının, eşyaların kendi kendine asansöre binip hasarsız bir şekilde müşterinin diğer evine gideceği anlamına gelmediğidir. İnsan faktörü, ambalaj ve kamyondaki yerleştirmenin yine ön planda olduğu göz ardı edilmemelidir. Örneğin, eşyaların ambalajsız olarak asansöre yüklenmesi, kamyonlara ambalajsız veya rastgele battaniyelere sarılı vaziyette ve kalifiye olmayan elemanlarca istiflenmesi, öteki adrese indirme ve yerleştirmede uyumsuzluk, asansörü bir avantaj olmaktan çıkarıp bir dezavantaj haline getirebilir. Bu hizmeti verecek olan firmanın, zincirin ilk halkasından son halkasına kadar bilgili, tecrübeli ve koordineli olması gerekir.

Verdiğimiz bu bilgilerle evden eve taşımacılık sektöründe kim bilir halkımızın bilmediği, bilemediği biroldukça noktayı açıklığa kavuşturmaya çalıştık. Paranın rahat kazanılmadığını, eşyaların kolay edinilmediğini çok iyi biliyoruz.”Mal canın yongası”, fakat o canı da üzmemek için seçilecek doğru firmayı bilmenin ferdin kendi menfaati olduğunu düşünüyoruz.